بلبرینگ تماس زاویه ای چیست؟

بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ تماس زاویه ای چیست؟

بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ تماس زاویه ای ، مانند شکل دارای دو حلقه (راه گاه) بیرونی و درونی هست که نسبت به یکدیگر در راستای محوری بلبرینگ قرار گرفته اند. بلبرینگ تماس زاویه ای برای استفاده در سرعت و دقت بسیار بالا مصرف میشود. این نوع بلبرینگ ها به خوبی می توانند بار های شعاعی ، محوری و ترکیبی را تحمل کنند و از جنس فولاد و کروم سخت کاری شده اند و در دو نوع بلبرینگ تماس زاویه ای یک ردیفه و دو ردیفه تولید میشوند.

این بدان معناست که آنها برای تحمل بارگذاری های ترکیبی طراحی شده اند و همزمان می توانند بارهای شعاعی و محوری را تحمل کنند. ظرفیت تحمل بار: ظرفیت تحمل بار محوری در این بلبرینگ ها با افزایش زاویه تماسی افزایش می یابد. زاویه تماسی به زاویه بین خط اتصال نقاط تماس ساچمه ها با راه گاه ها (مانند شکل) در صفحه شعاعی و خط عمود بر محور بلبرینگ، اطلاق می شود.

خط تماسی خطی است که نیرو طریق آن از یک راه گاه به دیگری انتقال می یابد. رایج ترین طراحی های استفاده شده در این بلبرینگ ها در سه دسته زیر قرار میگیرند:

1- بلبرینگ تماس زاویه ای یک ردیفه

2- بلبرینگ های تماس زاویه ای دو ردیفه

3- بلبرینگ های تماس زاویه ای با چهار نقطه تماس.

بلبرینگ تماس زاویه ای یک ردیفه:

این نوع بلبرینگ فقط می تواند بار محوری را در یک جهت تحمل کند، که این امر موجب می شود معمولا به همراه یک بلبرینگ دیگر مورد استفاده قرار گیرد. اعمال بار شعاعی بر بلبرینگ باعث ایجاد یک نیروی محوری نیز می شود که باید به طریقی مهار شود.

بلبرینگ های تک ردیفه تماس زاویه ای معمولاً به دو صورت استاندارد تولید می شوند:

گروه اول

بدون پسوند در جلوی شماره اصلی خود برای مواقعی استفاده می شوند که بلبرینگ تماس زاویه ای به صورت تکی در موقعیت خود نصب می شود.

گروه دوم

با پسوند CB در مواردیست که بلبرینگ به صورت دوتایی نصب می شود.این گروه که عموماً اندازه های بزرگ بلبرینگ ها را شامل میشود به گونه ای جهت مصارف عمومی با یکدیگر مطابقت داده شده اند که بعد از نصب به لقی دلخواه از پیش تعیین شده رسیده و توزیع بار بر روی آنها به طور یکنواخت صورت گیرد.

در پسوند CB فوق الذکر،C نشان دهنده وجود لقی، B معرف مقدار آن است. لقی های کمتر با CC و بالاتر با CA مشخص می شوند. وجود بار اولیه در برینگ نیز با علامت GC , GB, GA مشخص می شود.

استفاده از دو بلبرینگ تماس زاویه ای در یک محل همان گونه که قبلاً گفته شد به خاطر موقعیت دهی محوری شافت از دو سمت و نیز در مواقعی است که استفاده از یک برینگ برای مقدار بار اعمال شونده کافی نباشد.

طراحی ترتیب قراردهی بلبرینگ های تماس زاویه ای

طراحی داخلی بلبرینگ تماس زاویه ای به نحوی است که باید به صورت دوتایی بکار برده شوند. دو برینگ باید به گونه ای جفت شوند که بعد از نصب به  لقی یا بار اولیه  دلخواه برسند.
تنظیم درست و انتخاب بار اولیه یا لقی صحیح در نحوه کارکرد برینگ تأثیر بسیار دارد.
بعنوان مثال در صورت انتخاب لقی زیاد نمی توان از تمام توانایی برینگ در تحمل بار استفاده کرد و نیز استفاده از بار اولیه بیش از حد موجب بالا رفتن اصطکاک و گرما میشود.
لازم به تذکر است که در بلبرینگ های تکه ردیفه تماس زاویه ای اگر رابطه Fa / Fr≥ 1 نسبت بار محوری به شعاعی برقرار نباشد، بلبرینگ کارکرد مناسبی نخواهد داشت.
در مورد بلبرینگ های دوتایی که به صورت روبرو یا پشت به پشت قرار گرفته اند باید متذکر شد که عدم اعمال نیرو به یک برینگ موجب بروز صدا، گسیختگی در لایه روانکار و افزایش تنش در قفسه می گردد. در صورت وجود چنین حالتی برینگها نباید دارای لقی باشند.

بلبرینگ تماس زاویه ای دو ردیفه:

بلبرینگ تماس زاویه ای از نظر طراحی ، نظیر دو بلبرینگ تماس زاویه ای تک ردیفه است که به صورت پشت به پشت جفت شده باشند ، فقط در مقایسه از پهنای آن کاسته می شود. این بلبرینگ ها قادر به تحمل بارهای شعاعی سنگین و بارهای محوری از هر دو جهت بوده و زاویه تماس در اکثریت آنها 32º است.

یک دسته از این نوع برینگ ها که با پسوند A مشخص می شوند، به علت عدم داشتن شیار ساچمه خور قادر به تحمل بار محوری از دو طرف است و پنجره ساچمه آنها پلی آمیدی (فیبری) است. نوع بدون پسوند دارای شیار ساچمه خور بوده و پنجره ساچمه آنها فولادی یا برنجی است.

برینگهای با پسوند E به علت داشتن شیار ساچمه خور ونتیجتاً ساچمه بیشتر، دارای قدرت تحمل بار بالاتری هستند .بلبرینگ های مورد بحث کلاً با دو نوع کاسه نمد پلاستیکی و فلزی تولید می شوند و لقی داخلی آنها محوری است.

پنجره ساچمه این نوع برینگ ها همانگونه که قبلاً گفته شد در سه نوع پلی آمیدی (فیبری) جهت کارکرد برای دماهای تا 120ºc، فولادی و برنجی تولید میشوند.

نکته مهم در نصب
در موقع نصب آن دسته از این نوع بلبرینگ ها که دارای شیار ساچمه خور هستند، باید بلبرینگ طوری نصب شود که بار محوری سنگین تر متوجه طرفی شود که شیار مزبور وجود ندارد.

چناچه در مورد بلبرینگ خود تنظیم نیاز به اطلاعات بیشتر دارید پیشنهاد می کنیم مقاله ” بلبرینگ خود تنظیم ” مجموعه سورین صنعت را مطالعه کنید.

در مورد بلبرینگ خود تنظیم مطالعه کنید (کلیک کنید)

بلبرینگ های با چهارنقطه تماس در مشهد : شیار ساچمه این نوع بلبرینگ ها که در حقیقت یک نوع بلبرینگ تک ردیفه تماس زاویه ای است به گونه ایست که بلبرینگ را قادر به تحمل بار محوری از دو طرف می سازد.

فضای محوری مورد نیاز برای نصب این نوع بلبرینگ ها کمتر از فضای مورد نیاز برای نصب بلبرینگ های دو ردیفه است.
زاویه تماس این نوع بلبرینگ ها 35º  بوده و حلقه داخلی آنها دو تکه است که این امر امکان استفاده از تعداد ساچمه بیشتر و در نتیجه افزایش قدرت تحمل بار را فراهم آورده است. جهت جلوگیری از چرخش حلقه بیرونی در داخل محفظه، اندازه های بزرگ آنها را با دو جای خار تولید کرده اند.

مقدار ناهمراستایی مجاز در این برینگ ها بسیار محدود بوده (به اندازه بلبرینگ های شیارعمیق) و هر گونه ناهمراستایی منجر به افزایش صدای برینگ می شود.
اگر این نوع بلبرینگ در کاربرد با برینگ شعاعی دیگر به گونه ای جفت شده باشد که مثل یک بلبرینگ کف گرد عمل کند و نیز با لقی شعاعی در داخل محفظه نصب شده باشد، هیچ گونه ناهمراستایی مجاز نیست. لقی داخلی آنها ازنوع محوری است. همچنین پنجره ساچمه آنها بیشتر برنجی بوده و بعضی از انواع آنها با پنجره ساچمه پلی آمیدی نیز تولید می شوند.

برای خرید بلبرینگ های زاویه ای در مشهد کافیست با سورین صنعت تماس بگیرید.

اگر در مورد رولبرینگ استوانه ای در مشهد نیاز به اطلاعات  بیشتر دارید مقاله رولبرینگ استوانه ای در مشهد  را به شما پیشنهاد می کنیم

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *