صفر تا صد اطلاعات خرید بلبرینگ شیار عمیق

بلبرینگ شیار عمیق

صفر تا صد اطلاعات خرید بلبرینگ شیار عمیق

خرید بلبرینگ شیار عمیق

بلبرینگ شیارعمیق | Deep Groove Ball bearings

بلبرینگ شیار عمیق یکی از قدیمی ترین و پرمصرف ترین انواع بیرینگ می باشد. اجزاء تشکیل دهنده این بلبرینگ عبارتند از:

 • رینگ خارجی
 • ساچمه
 • قفسه
 • رینگ داخلی

رینگ های داخلی و خارجی در این نوع بلبرینگ دارای یک شیار ساچمه می باشد که این شیارها به حرکت راحت تر ساچمه ها کمک می کند تا در سرعت های بالاتر عملکرد بهتری را از خود نشان دهند اما این شیارها محدودیت هایی را هم برای این نوع بلبرینگ ایجاد می کند بطور مثال بلبرینگ در برابر بار محوری عملکرد ضعیف تری را از خود نشان می دهد.

با توجه به توضیحاتی که پیش تر در مورد بیرینگ ها داده ایم، بیرینگ ها به دو دسته ی بلبرینگ و رولبرینگ تقسیم می شوند که در صورتیکه بیرینگ دارای ساچمه کروی باشد بلبرینگ و اگر دارای ساچمه استوانه ای باشد رولبرینگ نامیده میشود که بلبرینگ شیار عمیق نیز همانند دیگر بلبرینگ ها دارای ساچمه کروی هستند.

و اما قفسه! قفسه ها بصورت کلی به دو نوع یکنواخت و پرچ شده تقسیم می شوند که هرکدام به سبب ویژگی هایی که دارند در انواع مختلفی از بیرینگ ها استفاده شده اند که از نمونه هایی که میتوان برای قفسه های یکنواخت نام برد بلبرینگ های خودتنظیم هستند. بلبرینگ های شیارعمیق نیز جزو نمونه هایی هستند که در آن از نوع پرچ شده استفاده شده است. قفسه یا پنجره ساچمه در این نوع بلبرینگ معمولا فولادیست، اما نوع برنجی (پسوند M,MA,MB) و فیبری یا پلی آمیدی آن (پسوندTN9) نیز ساخته می شود.

قفسه ها

بلبرینگ های شیارعمیق بخاطر قابلیت تحمل بار زیاد، طول عمر بالا و کم سر و صدا بودن جزو پرمصرف ترین انواع بلبرینگ موجود در بازار است که میتوانید انواع بلبرینگ های شیارعمیق را با بهترین قیمت از بازرگانی عدالتی سفارش دهید.

این نوع از بلبرینگ ها ممکن است با محافظ (کاسه نمد) یا بدون آن در بازار وجود داشته باشند که دسته ی با محافظ آن به دو شکل لاستیکی و فلزی تقسیم می شوند که دسته ی لاستیکی آن برای محیط هایی که رطوبت و گردوخاک زیاد باشد مناسب است و دسته ی فلزی آن برای محیط هایی که در آن بلبرینگ در حرارت مستقیم قراردارد، مناسب تر است.

بلبرینگ شیار عمیق به سه نوع:

 • یک ردیفه
 • دو ردیفه
 • بلبرینگ شیارعمیق با شیار ساچمه خور

تقسیم می شوند.

بلبرینگ شیار عمیق تک ردیفه (deep groove ball bearings single row)

همینطور که از اسم این نوع بلبرینگ پیداست دارای یک ردیف ساچمه بهمراه شیار در رینگ داخلی و خارجی آن است بطوریکه می توانند علاوه بر بار شعاعی، بار محوری را هم تحمل نمایند.

این دسته از بلبرینگ های شیارعمیق که با کاسه نمد (در دو طرف خود بطور مثال: 2RS و ZZ) هستند با گریس پایه لیتیومی تولید می شوند که این گریس معمولا بین 25 تا 35 درصد فضای خالی داخل بلبرینگ را پر می کند.

نکته:

بلبرینگ هایی که فضای خالی داخلی آنها با گریس پر شده است را نباید برای جازدن داغ کرد و یا شست .

گاها ممکن است بلبرینگ های شیارعمیق یک ردیفه با جای خار تولید شوند (Snap ring groove) که با قراردادن یک خار در آن می توان بلبرینگ را از لحاظ محوری با صرفه جویی در مقدار فضای اشغالی محکم کرد. خار به همراه جای خار با پسوند NR در جلوی شماره بلبرینگ مشخص می شوند.

نکته:

نوع دیگر بلبرینگ های شیارعمیق تک ردیفه با پسوند QE5 مشخص میشوند که برای مواقعی است که میزان صدای تولید شده توسط بلبرینگ (مثل لوازم خانگی) اهمیت دارد

بلبرینگ شیارعمیق دو ردیفه (deep groove ball bearings double row)

در مواقعی که قدرت تحمل بار بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه کافی نباشد از دوتا بلبرینگ شیارعمیق تک ردیفه استفاده می کنند. در زمان ساخت بلبرینگ ها با یکدیگر مطابقت داده شده، بطوریکه بعد از نصب آنها، جهت توزیع یکنواخت بار بروی دو بلبرینگ، احتیاجی به استفاده از حلقه های فاصله گذار و امثال آنها نیست.

بسته به نوع کاربرد، سه حالت برای قرار گرفتن بلبرینگ ها وجود دارد:

 • حالت پشت سرهم (پسوند DT)
 • حالت پشت به پشت (پسوند DB)
 • حالت روبرو (پسوند DF)

حالت پشت سرهم (Tandem) که با پسوند DT مشخص شده و بار محوری را از یک طرف متحمل می شوند.

حالت پشت به پشت (Back to Back) با پسوند DB مشخص شده و بار محوری را از دو طرف تحمل می کند (از هر طرف توسط یک بلبرینگ). این حالت از استحکام زیادی برخوردار بوده و جهت خنثی نمودن بارهای ممان بسیار مناسب است.

حالت روبرو (Face to Face) نیز مانند حالت پشت به پشت بوده ولی به اندازه آن استحکام نداشته و برای بارهایمان مناسب نیست.

خرید بلبرینگ شیار عمیق

مقدار ناهمراستایی مجاز شافت در بلبرینگ شیار عمیق محدود بوده و بستگی به پارامترهایی نظیر میزان لقی شعاعی دارد. مقداری که بطور تقریبی می توان برای میزان ناهمراستایی مجاز ذکر کرد بین 2 الی 10 دقیقه است. این مقدار در بلبرینگ های دو ردیفه به حداکثر 2 دقیقه می رسد. تلورانس ساخت این بلبرینگ ها اکثرا نرمال بوده و بعضی از انواع آنها با سطح تلورانس بالاتر P5 و P6 ساخته می شوند.

جهت خرید بلبرینگ شیار عمیق از بازرگانی عدالتی بروی صفحه محصولات کلیک نمایید .

بلبرینگ شیار عمیق که بصورت جفت (پشت به پشت یا روبرو) نصب میشوند، معمولا به دو صورت:

 • با لقی محوری کوچک (پسوندCA) Axial internal clearance
 • با بار اولیه سبک (پسوندGA) Light Preload

تولید می شوند.

بلبرینگ شیار عمیق با شیار ساچمه خور (deep groove ball bearings with filling slots)

این نوع از بلبرینگ های شیار عمیق تعداد ساچمه بیشتری نسبت به نوع معمولی آن دارند که بدین دلیل قدرت تحمل بار بلبرینگ افزایش پیدا کرده است و در رینگ های داخلی و خارجی خود شیار مخصوص اضافه نمودن ساچمه دارد. قدرت تحمل شعاعی آن از نوع بدون شیار بالاتر، ولی قدرت تحمل بار محوری آن کمتر است و نیز سرعت بلبرینگ های شیارعمیق معمولی را ندارد. مقدار ناهمراستایی مجاز شافت در این بلبرینگ ها بین 2 الی 5 دقیقه بوده و تجاوز از این حد منجر به کاهش همر بلبرینگ و تولید صدا می شود.

خرید بلبرینگ شیار عمیق از بازرگانی عدالتی بروی صفحه محصولات کلیک نمایید .

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *